HİZMETLERİMİZ

 


Demir Hurda

Hiçbir firma yoktur ki geri dönüşüm işi yapıp da hurda demir mazisi olmasın. Önceleri demirle başlayıp daha sonraları diğer ürün kategorilerine yönelmeler olabilmektedir. Demir hurda sektörünün başkente öncülerinden olan Hurdacı Tekin ilk günkü heyecanıyla hizmetlerini sürdürmektedir. Demir veya diğer ürünlerle ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için her zaman bizlere ulaşabilirsiniz.
 

Bakır Hurda

Soyma bakır hurda,  iletim hatlarında kullanılan ve ömrünü yitirmiş kabloların soyulmasıyla elde edilen bir tür olarak bilinmektedir. Analiz yönüyle değerlendirilen hurda kablo, hurda sektöründe soyma bakır hurda adıyla yeni bir kimlik kazanmıştır. Geri dönüşüm sektörünün şüphesiz ki en değerlisi bakırdır. Bakır kategorisinin de en değerlisi soyma bakır hurda olarak değerlendirilmektedir.Sarı Hurda

Sarı (Pirinç) Hurda Kimyasal Alaşımı

Sarı hurda ağırlıklı bakır ve çinko alaşımından oluşmaktadır. minimal düzeyde diğer metallerden de vardır. Pirinç hurdasın alaşımında en düşük bakır oranının %58 olması beklenir. MS 64 ve MS70 hurdaları da diğer alaşımlarıdır. Yanlarında yazan rakamlardan da anlaşılacağı üzere %64 ve %70 bakır alaşımına sahiptirler.

Günün sonunda kullanım örünü tamamlayan ve artık hurda olarak nitelendirdiğimiz sarı hurdaları hurda ve geri dönüşüm tesislerine getirilerek ayrıştırılır ve eritilip yeniden yukarıda belirtilen sektörlerde kullanılmak üzere yarı mamül imalatçısı fabrikalara gönderilir.

Fabrikalar ürettikleri yarı mamülleri son ürün imalatçılarına gönderir ve yeniden imalat sarı pirinç hurdaları ortaya çıkar. sarı pirinç hurdasının geri dönüşüm döngüsü bu şekildedir.Alüminyum Hurda

Doğada genellikle boksit cevheri şeklinde bulunan ve gümüş renkte olan Alüminyum, Endüstrinin birçok kolunda kullanılmaktadır. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri ile tercih edilmektedir. Oldukça parlak bir metaldir.Oldukça kullanışlı olan alüminyum metali, en çok kullanılan üçüncü metaldir.

Alüminyum hurdası %100 geri dönüştürülebilir. Alüminyum hurda, hiçbir zaman bir "atık" olmaz ve çevreye zarar vermez. Kullanılan alüminyumların %30'u hurdaların geri dönüştürülmesiyle kazanılmıştır. Bu oran elektrik, inşaat ve ulaşım araçları sektörlerinde %70’e kadar yükselmektedir.

Krom Hurda

Metalik bir görünüme ve gümüşü andıran parlak bir yapıya sahiptir. Sert olmasına serttir ama kırılgan bir yapısı vardır. Sanayiye gelirsek, Metalurji sanayinde krom cevherinin en önemli kullanım alanı paslanmaz çelik yapımında kullanılan ferrokrom üretimidir. Dünya krom üretiminin yaklaşık yüzde 95’i ferrokrom üretiminde kullanılmaktadır. Ferrokrom, paslanmaz çelik metal ve silah sanayinin çok önemli bir maddesidir. Krom; çeliğe sertlik ile kırılma ve darbelere karşı direnç verir, aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar. Kromun en sevdiği pazar ise %75 ile paslanmaz çeliktir. Dünyadaki kromun yaklaşık %75 i paslanmaz çelik olarak üretilir.


Paslanmaz Hurda

Bu derece yaygın ve dayanıklı, yaygın ve alternatifi olmayan bir ürün olan krom, şüphesiz ki geri dönüşüm için de önem arz etmektedir. Bu sektörde de hurda paslanmaz olarak bilinen krom, sektör için değer vaat etmektedir. Ülkemizde de yeterince zuhuru bulunmayan bir maden olması geri dönüşümünü de önemli ve zaruri kılmaktadır. Ayrıca hurda paslanmaz Türkiye’de eritme fabrikası olmadığından yurt dışına ihraç edilen bir üründür.Türlerine bakıldığında ise; üretimde en çok ve yaygın kullanılan 304 paslanmaz, en değerli krom olan 310 paslanmaz, 304 paslanmazdan sonra en yaygın kullanılan 316 paslanmaz, içerisine eklenen karışım nedeniyle değeri oldukça düşen 430 paslanmaz yaygın kullanılan hurda paslanmaz çeşitlerine örnek verilebilir. Bunların dışında üretim artığı olarak değerlendirilen paslanmaz talaş da diğer ürünlerde olduğu gibi yerini korumaktadır.Bu çeşitlerle sektörün önüne gelen paslanmazlar kategorize edildiği şekilde geri dönüşümde değerlendirilir. Öyle ki bir ürün hurda olmadan önce değeri nasılsa, geri dönüşüm sektörüne geldiğinde de aynı şekilde değer sıralaması değişmez. Örneğin malzeme olarak 310 tür paslanmaz diğerlerine göre değerliyse, hurda olduğunda da diğerlerine göre değer arz eder.Çinko Hurda

Alüminyum ve bakır madenlerinden sonra en yaygın kullanılan ürün olan çinko, geri dönüşüm sektörü için çok değerli bir üründür. Bu değerini biraz da diğer madenlere borçludur. Örneğin sarı madeni varlığını çinko madenine borçludur. Öyle ki sarının niteliğini içerisindeki çinko ve bakır karışımları belirlemektedir. Bu derece önemli olan hurda çinko eritilerek diğer madenlerin içeriğine entegre edilebilmektedir. Çinko madeninin çoğunluğunun ithalata dayalı olması nedeniyle hurda çinko o yönden de önem arz etmektedir. Eritim fabrikalarında geri dönüştürülen hurda çinkolar üretimde yeniden kullanılmaktadır.Bu durum gerek şahıs sermayesine gerekse ülke sermayesine katkı sunmaktadır. Ülke adına böylesine önemli fonksiyonlardan birisi olan hurda çinko konusunda Hurdacı Tekin olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkına vararak, çinko geri dönüşümünde önder firmalardan birisi olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Müşterilerimizden aldığımız güvenle hurda çinko ve diğer hurdalar konusunda hizmetlerimiz tüm hızıyla sürmektedir. Ürün listemizde bulunan tüm ürünlerle ilgili detaylı bilgi için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Fabrika – İşyeri – Hurda Sökme - Bina Yıkımı

Fabrika – İşyeri – Hurda Sökme - Bina Yıkımı, Kentsel dönüşüm ve bilimsel olarak yıkım kararı alınan tüm binaların malzemelerinin sökülmesi işlemini kapsamaktadır. Binaların iç kısmında döşeli olan kapılar, pencereler, içeriğinde demir olan tüm birimler sökülerek teslim alınmaktadır. Sökülen tüm malzemelerin mümkün olan en az hasarla çıkarılması ve değerinden bir şey kaybetmemesi için uzman ekibimiz iş başında olmaktadır. Profesyonel bir yaklaşımla, işinin ehli kadromuz çıkarılacak tüm malzemelerin sayımını yaparak dikkatli bir şekilde sökmektedir.

Fabrika – İşyeri – Hurda Sökme - Bina Yıkımı, Uygun ekipmanlar ve makineler kullanılarak hassas şekilde sökümü yapılan malzemeler, yine aynı titizlikle binadan çıkarılmakta ve nakil araçlarına yerleştirilmektedir. Binanızın yıkımından önce çıkarılması gereken tüm üniteleri sağlam şekilde binadan sökülmesi zahmetli olduğu kadar dikkat isteyen de bir iştir.