Avrupalı hurdacı endişeli: Türkiye’yi kaybediyoruz

 


AB'de hurda ihracatının kısıtlanması yönündeki talepler Avrupa'daki metal geri dönüştürme şirketlerini endişelendiriyor. Sektör, özellikle en büyük ithalatçılardan Türkiye'ye satışların durması ya da azalması halinde AB'de hurda fiyatlarının sert şekilde gerilemesinden kaygı duyuyor.

Dünyanın en büyük hurda ihracatçılarından Avrupa’da geri dönüştürülebilir metal piyasalarındaki tartışma büyüyor. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun bazı üyeleri; iklim, çalışma ve güvenlik şartlarını karşılayamayan üçüncü ülkelere hurda ihracatının kısıtlanması için harekete geçilmesini isterken, metal dönüştürme birlikleri yerel fiyatlara zarar vereceği gerekçesiyle bu fikre karşı çıkıyor. Özellikle Türkiye gibi büyük ithalat yapan ülkelerin alımlarının azalmasının, AB pazarında hasara yol açacağı belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu, hurda metal dahil olmak üzere atıkların ihracatına yönelik yönetmeliği gözden geçiriyor. Almanya Federal Çelik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Şirketleri Birliği’ne (BDSV) göre üçüncü ülkelere demir hurda ihracatının kısıtlanması piyasaya ciddi hasarlar verebilir. Eurometal tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan BDSV yöneticilerinden Daniela Entzian, daha fazla demir hurdanın yerel kullanım için AB’de tutulması halinde, bölgede fiyatların gerilemeye başlayacağı ve bunun da hurda toplama faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

22.6 milyon ton hurda ihraç ediyor

AB’nin ihracatının kısıtlanmasının uluslararası piyasalarda da olumsuz etki yaratması bekleniyor. Zira 2020 yılında 22.6 milyon tonluk sınırötesi satışıyla AB, dünyanın en büyük hurda ihracatçısı konumunda. AB’den en çok ithalat gerçekleştiren ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Uluslararası Geri Dönüşüm Birliği (BIR) verilerine göre, Türkiye 2020’de 22.4 milyon ton ile dünyanın en büyük ithalatçılarından biri oldu. Diğer büyük ithalatçılar arasında Hindistan, Güney Kore, Endonezya, Malezya sayılabilir.

metalhurda.net

Tekin BOZ

İLETİŞİM 0545 659 89 68 


Yorumlar